Rémes tragédia: túladagolták a lázcsillapítót a kórházban, meghalt az öt hónapos baba

Magyarország — Ártalmatlan hörgőgyulladásnak indult, ám felfoghatatlan tragédia lett a vége – a megengedett mennyiség háromszorosát kapta lázcsillapítóból az öt hónapos Zénó: a kisfiú szervezete összeomlott a túladagolt szertől. Szüleinek a kórház kegyeleti szobájában kellett végső búcsút venni tőle.

– Pénteki nap volt, Zénó nagyon köhögött, fulladt – elevenítette fel Juhász Albert (40), az édesapja. – Elvittük a háziorvoshoz, majd tanácsára bementünk a kórházba. Hörgőgyulladást állapítottak meg. Másnap be is lázasodott a kisfiunk. Egy kúp lehúzta a lázat, de este megint rosszabbul lett. Végig ott voltunk mellette.

A szülők nem bírták nézni, ahogy a baba levegőért kapkod és a testhőmőrséklete sem csökken, ezért fél 11 körül ismét segítséget kértek.

– Azt mondták, túl késő van, hogy átszállítsák másik kórházba, de adnak neki fájdalom- és lázcsillapítót. Vénásan adagolták, és mint kiderült, háromszor annyit, mint szabadott volna – sírta el magát Juhász Albertné Anita (34), az édesanya.

Csakhogy az injekció után a kis Zénó még rosszabbul lett: éjjel fél három körül már vért hányt.

A csecsemőt végül átszállították egy másik kórházba, ám a család szerint a zárójelentés hiányos volt: sem a véres köpetet, sem a gyógyszer mennyiségét és adagolását nem jelezték még a mentőknek sem. A babát a másik intézményben már nem tudták megmenteni.

Az illetékes klinika, ahol először kezelték a kicsit, az ügy kapcsán indult vizsgálat végén a családnak ezt írta: az injekció adása az alkalmazott dózisban, valamint intravénásan nem felelt meg a szakma szabályainak, ám ezen szakmai szabályszegés és a gyerek sajnálatos halála között nincs ok-okozati összefüggés.

A szülők most pert indítanak.

A mindössze öt hónapos Zénó hörgőgyulladással került kórházba /Fotó: Varga Imre

– Ez az eset iskolapéldája annak a vizsgálati eredménynek, amely azt állapította meg, hogy a halálesetek 40 százaléka megelőzhető lett volna, ha nincs orvosi mulasztás – fűzte hozzá dr. Ábrahám László, a család ügyvédje.

Dr. Bense Tamás családorvos szert olyan szert, amit a baba kapott, vénásan egyáltalán nem szabad adagolni ilyen pici gyereknek.

– Csecsemőknél és gyermekeknél szörnyen kényes feladat a lázcsillapítás, de a gyakorlat szerint vénásan sosem adjuk a gyógyszert. Szirupban, kúpban, legutolsósorban tablettában adható kicsiknek – mondta a szakember.

A szülők minden áldott nap kimennek kisgyermekük sírjához a temetőbe /Fotó: Varga Imre

Gyomorvérzést okozhat

Néhány gyógyszer fokozza a gyomorvérzés kialakulásának esélyét. Ez a veszély különösen növekszik, ha az azonos hatóanyagú készítményekből többfélét vagy az előírtnál többet egyidejűleg bevesz/kap a beteg. De jelentkezhet még például hányinger, hányás, hasi fájdalom, aluszékonyság, kóma és görcsrohamok is túladagolás esetén.

via blikk.hu